Sağlıklı Yaşa, Formda Kal

Sihirli ilaçlar, farklı diyetler, teknolojiler, yeni “tarz” egzersizler, estetik ameliyatlar… Zayıflamak için her şeyi, her yeniliği denemek istiyoruz. Tekdüzelikten hiç haz etmiyoruz. Bu nedenle günümüzde baş döndürücü bir hızla değişen, sınır tanımayan seçenekler sunan ve bizlere neye inanacağımızı şaşırtan devasa bir zayıflama sektörü oluşmuş durumda. Oysa ki çoğumuzun farkında bile olmadığı en etkili sağlıklı zayıflama silahı en yakınımızda… Her ne kadar bizlere sunulan bu sonsuz seçeneklerin arasında çözüm arayıp dursak da, defalarca deneyip bazen hiç başaramasak, bazen de başarsak ama tekrar istemediğimiz duruma geri dönsek de bir gerçeği göz ardı ediyoruz. Sağlıklı yaşam veya zayıflamak için lazım olan tek araç doğduğumuzda bizlere hediye edilmiş olan “muhteşem makina”: Vücudumuz.

Vücudumuz doğal olarak bizleri sağlıklı, mutlu ve dinç tutmak için tasarlanmış bir sistem. Yeter ki biz ona işlevlerini yerine getirmesi için yardımcı olalım. Malesef doğduğumuzda hiç birimize vücudumuzu nasıl kullanacağımıza dair bir “kullanma kılavuzu” verilmiyor. Önce yakın çevremizde gördüklerimiz, sonra sağdan soldan duyduklarımız ve en son okuyarak öğrendiklerimizle kendimizce onu doğru kullanmaya çalışıyoruz. Ama bunu ne kadar başarabiliyoruz? İnceFil vücudumuzu sağlıklı yaşamak, zayıflamak, iyileşmek, yenilenmek ve hatta gençleşmek için nasıl  kullanmamız gerektiğini, ona nasıl davranmamız gerektiğini araştırıyor.

Vücudumuz pek çok organ ve fizyolojik sürecin bir ahenk içerisinde bir arada çalıştığı muhteşem bir sistem. Yeni teknolojilerin, onlarca özellikle süslenmiş olan son model telefonların, araçların, cihazların peşinden koşan bizlerin değerini tam olarak kavrayamadığımız, özellikleri günümüzün çok ötesinde, harikulade bir makina. Bırakın vücudumuzun amatör sahibi olan bizleri, modern tıbbın bile vücudun ayrı bölümlerine, moleküler seviyeye ve mikroteknolojilere odaklanmasından dolayı detaylarında kaybolduğu  ve tamamına bir bütün olarak bakmayı ihmal ettiği bir varlık.

Oysa ki detaylarda kaybolmak yerine, her bir vücut işlevi için uzmanlıklar geliştirmek, vücudu birbirinden ayrı bir takım işlevler topluluğu olarak görmek yerine onun birbiriyle büyüleyici bir ahenk içerisinde çalışan bölümlerinin oluşturduğu bütününü tam olarak görmeye çalışsak… Kendi kendini temizleyen ve düzelten özelliklerini bir bütün olarak anlamaya odaklansak… Belki de şu anda insanlığın başına musallat olmuş olan pek çok sorunu daha fazla ilaç, daha fazla hastane ve daha fazla doktor yerine daha basit formüllerle çözebiliriz. İşte İnceFil’de sağlığa bu açıdan bakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s