Vücudun Kilo Alma ve Verme Mekanizması

“Nedir Bu Kalori?” başlıklı yazımızda kaloriden bahsettik. Aslında vücudun enerji alışverişini takip etmek için kullanılan, insan icadı bir birim olduğunu dile getirdik. Dolayısıyla aşağıdaki anlatımı daha iyi anlayabilmek için öncelikle bu yazıyı okumanızı taviye ederiz.

Kalori birimi bize ne kadar yemek yiyip ne kadar hareket etmemiz gerektiği konusunda genel bir fikir verir. Aşağıdaki detaylar ise sağlıklı kilo kaybı için ne zaman, neyi, ne kadar yememiz gerektiğini ve ne zaman, ne kadar, ne çeşit hareket etmemiz gerektiğini anlamaya yardımcı olur.

Ana besin bileşenleri olan yağ, karbonhidrat ve protein üçlüsü her yediğimiz yiyecekte değişik oranlarda bulunur. Sindirim sonrasında bu üç bileşen vücut tarafından değişik biçimlerde işlenir.

Yağ sindirim sonrası kan dolaşımı aracılığıyla deri altında ve iç organların çevresinde bulunan yağ hücrelerine taşınır ve buralarda depolanır. Hücreler yağı ancak özellikle ihtiyaçları olduğunda enerji açığa çıkarmak amacıyla kullanırlar. Doğru miktarda depolanan yağın vücut için önemli faydaları vardır:

  • Kaslar, dokular ve metabolizma için enerji kaynağıdır
  • Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini emer ve depolar
  • Soğuğa karşı korur ve ısı üretir
  • Kadınlarda adeti düzenler
  • Organ ve kemikleri yaralanmaya karşı korur

Protein sindirimden sonra kas ve dokuların oluşum ve onarımında kullanılır. İhtiyaç fazlası protein enerji için kullanılır veya dışarı atılır. Çok özel durumlarda vücut ihtiyaç fazlası proteini yağ olarak depolayabilir.

Karbonhidrat kaslarda ve karaciğerde glikojen olarak depolanır. Depolanan glikojen miktarı oldukça düşüktür (kişiden kişiye değişir, 500 gram mertebelerindedir). Aynı miktarda enerjiyi glikojen olarak saklamak yağ olarak saklamaktan daha fazla hacim gerektirdiği için depolanan glikojen sınırlıdır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s