Nedir Bu Kalori?

Açılış yazımızda vücudumuzun ne kadar muhteşem bir makina olduğundan fakat ne yazık ki doğduğumuzda bize bu makinanın kullanımını anlatan bir kullanma kılavuzu verilmediğinden bahsetmiştik.

Vücudumuzun kilo alma ve verme mekanizması en basit haliyle aşağıda anlatılıyor. Bir sonraki yazımızdaysa aynı anlatımı biraz daha detaylı, beslenme ve enerji harcama düzenimizi kurma konusunda daha faydalı olan bir biçimiyle bulabilirsiniz.

Yemek yedikten sonra midemizde sindirilen besinler şeker olarak kana karışır ve kan şekerimizi artırır. Bunun üzerine pankreas otomatik olarak insülin hormonu salgılar ve bu hormon, kandaki şekeri kullanarak vücudumuzun kullanabileceği enerji haline çevirir. Bu enerji gün içerisinde hareket etmek, nefes almak, yemek yemek, çalışmak, spor yapmak için harcadığımız enerjidir. Mekanizma aslında bu kadar basit. Fakat modern yaşamda tüketilen yüksek besin miktarı kanımızdaki şeker miktarının enerji ihtiyacımızı aşmasına neden olur. Bunun sonucunda yine insülin hormonu vücudun enerji ihtiyacını karşıladıktan sonra (fazla yemek yemiş olmamız veya az enerji harcamış olmamızdan dolayı) kanda artan şekeri yağa çevirerek daha sonra ihtiyaç duyulduğunda kullanmak üzere vücudumuzda depolanmaya hazır hale getirir. Yani aslında kilo alma mekanizması doğal yaşamda vücudun besin bulunamayacağı zamanlara karşı aldığı koruyucu bir önlemdir. Tabii modern yaşamda eski çağların aksine her daim yiyecek bir şeylere kolaylıkla ulaşımımız olduğu için beslenme ve enerji harcama düzeni doğru kurulmadığı takdirde bu mekanizma günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi olan vücutta fazla yağlanma, yani kilo problemini yaratmaktadır.

Enerjinin birimi kaloridir. Bu nedenle yukarıdaki mekanizmayı kolayca izlemek amacıyla tükettiğimiz besinler kan şekerinden enerji haline dönüştürüldüğünde ortaya çıkan enerji miktarı “alınan kalori”, vücudumuzun belli eylemleri gerçekleştirmek için harcadığı enerji de “yakılan kalori” olarak adlandırılır. Alınan kalori miktarı yakılan kalori miktarını geçtiğinde vücut bir üst paragrafta anlatılan mekanizmayı kullanarak biriken fazla enerjiyi yağ olarak saklar, yani kilo alırız. Yakılan kalori miktarı alınan kalori miktarını geçtiğinde ise vücut yine yukarıdaki mekanizmayla kandaki şekerinden elde ettiği enerjiyi harcadıktan sonra diğer enerji kaynaklarını devreye sokar. Bunlardan birisi de vücutta birikmiş yağ olduğu için kilo veririz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s